Интер подготвува трансфер бомба, ќе ја поправа грешката од 2013

by
3 минути читање

Филипе Кутињо во
последно време е во центарот на вниманието поради одличните игри и интересот на
Барселона, па Ливерпул беше принуден да му даде нов договор и да го направи најплатениот играч во
историјата на „Црвените“.

Во разговор со
ЕСПН, спортскиот директор на Интер, Пјеро Аусилио сега признава дека продажбата
на Филипе Кутињо му е една од најголемите грешки.

„Не сакам да се
присеќавам на продажбата бидејќи тоа беше голема грешка
– вели Аусилио. „Можеби најголема
во последните 20 години
.

„Нероаѕурите“
уште од мали нозе го препознаа талентот на Бразилецот, го купија кога тој имаше
само 16 години и поради правилата беа принудени да чекаат 24 месеци за Филипе
Кутињо да се пресели во Милано.

Но играчот никогаш не
успеа да се наметне на Џузепе Меаца, а откако беше испратен на позајмица во
Еспањол, во јануари 2013 беше продаден на Ливерпул за околу 10 милиони евра.

„Имам добри
спомени од него, беше сериозен и сакаше да работи, веднаш увидовме дека ќе
стане голем играч
.

„Но откако се
врати од позајмицата во Еспањол, Интер одбра нова насока. Го променивме
тренерот и променивме неколку играчи
.

„Тоа беа тешки
времиња за Интер, не само за Кутињо
.

„Не играше
регуларно, пред него беа Милито, Снајдер, Касано и Паласио. Му беше потребна
минутажа а ние не можевме да му ја обезбедиме
.

Запрашан за можно
враќање на Кутињо во Интер, Аусилио вели: „Неговата кариера во Европа започна
благодарејќи на нас
.

„Сега имаме
богати сопственици, и иако имаме одредени ограничувања поради Финансискиот фер
плеј, нема да отфрлам ништо
.

„Тој би можел
да се врати во иднина, секогаш можеме да се надеваме
.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани