Работнички ја победи Шкендија, Вардар славеше кај Ренова

Работнички ја победи Шкендија и речиси ја откажа од трката за шампионската титула. Романтичарите славеа минимално со 1-0.

При резултат 0-0, Бесарт Ибраими пропушти голема шанса да и донесе водство на Шкендија. Во 20. минута имаше пенал, но биеше само во стативата.

Казната стигна четири минути подоцна кога Трајчевски се најде на вистинското место во шеснаесетникот и погоди за водство, кое значеше и победа на Работнички од 1-0.

Вардар го искористи поразот на Шкендија, победи на гостувањето кај Ренова и ја зголеми бодовната предност на девет разлика.

Мечот беше на одличен на 15 минути пред крајот кога нововлезениот Блажевски постигна гол за победа на Вардар од 1-0.

Најефикасно беше во Штип каде Брегалница со 3-0 го победи Шкупи. Два гола беа дело на Наумов, еден на Здравков.

Немаше погодоци на натпреварите Македонија Ѓорче Петров – Победа и Пелистер – Силекс.