Финалистите од ЛШ во 2023 година имаат фудбалери на Европското првенство

by Стефан
1 минути читање

Европското првенство започнува денеска со натпреварот помеѓу Германија и Шкотска, а во пресрет на првенството се прават разни најави и статистики. Така сега е пресметано од кои клубови доаѓаат најмногу фудбалери.

На врвот се финалистите од Лигата на шампионите од 2023 година, Интер и Манчестер Сити.

Со 12 фудбалери зад нив следува актуелниот европски шампион, а исто толку има и Пари Сен Жермен.

По еден помалку имаат Барселона и Лајпциг, додека со по 10 фудбалери има четири клуба: Леверкузен, Баерн, Арсенал и Славија Прага.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани