Меси нема да настапи на Олимписките игри, но за Аргентина ќе играат двајца светски шампиони

by Стефан
1 минути читање

Селекторот на фудбалската олимписка репрезентација на Аргентина, Хавиер Маскерано во составот за турнирот во Париз ги повика Хулијан Алварез и Николас Отаменди.

На олимпискиот список според правилата може да има само двајца фудбалери повозрасни од 23 години. Лионел Меси претходно ја отфрли можноста да настапи на Олимписките игри, а како причина го наведе заморот.

Фудбалскиот турнир во Париз започнува на 24. јули, само десет дена по финалето на Копа Америка. Аргентина е во група со Мароко, Ирак и Украина.

Унгарија и Велика Британија се рекорди со по три олимписки злата, додека Аргентина, Бразил и Уругвај славеа по двапати.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани