Кејн вечерва стана рекордер: Ги надмина Герд Милер, Клосе, Гризман и Мбапе

by Стефан
1 минути читање

Репрезентацијата на Англија ја победи Холандија и обезбеди пласман во големото финале на Европското првенство каде ќе се соочи со Шпанија.

Еден од двата гола за „Гордиот Албион“ во вечерашното финале беше дело на Хари Кејн. Англискиот голгетер погоди од пенал во првото полувреме.

Со тој гол Кејн стана најдобрито стрелец во нокаут фазата на големите натпреварувања (Светско и Европско првенство).

Со девет гола Кејн зад себе ги остави Герд Милер, Мирослав Клосе, Антоан Гризман и Килијан Мбапе кои имаат по осум.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани