Одреден домаќинот на финалето од Купот на Шпанија

by
0 минути читање

Фудбалската федерација на Шпанија не ја исполни желбата на Барселона финалето од купот да се игра на Сантијаго Бернабеу, но мечот сепак ќе се игра во Мадрид.

На 27. мај Висенте Калдерон по 14. пат ќе биде домаќин на финалето од купот на Шпанија, втор пат по ред откако и минатата сезона ги нагости двете најдобри екипи во ова натпреварување, тогаш Барселона ја победи Севиља во продолженијата.

Барселона во финалето се квалификуваше откако го елиминираше Атлетико Мадрид, а Алавес преку Селта дојде до првото финале во својата историја.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани