Обвинителството бара на Јувентус да му се одземат бодови

by
2 минути читање

Јувентус се најде на обвинителна клупа поради прикривање на реални трошоци, малверзации со трансфери и фиктивен буџет, поради кои се најде на обвинителна клупа, а сега обвинителството побара жестока казна со минус девет бода, што во случајов може да значи и крај на надежите догодина да играат во Лигата на шампионте.

Иако и УЕФА има своја постапка поради која за прекршување на финансискиот фер-плеј може да ја исфрли „стараат дама“, која и онака е омразена како еден од трите сепаратисти што ја форсираат Суперлигата.

Обвинителството побарало и суспензии за Ањели од 16 месеци за забрана за секаква функција во фудбалот, за Павел Недвед и маурицио Аривабене по 12 месеци суспензија, а за Федерико Черубини – 11 месеци.

Ако Јувентус загуби девет бода, ќе се најде на седмото место со 28 наместо досегашните 37 бода, шест зад римските Лацио и Рома, како и зад Аталанта.

Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани