МВР приведе четворица, лицето кое со нож избоде навивач на Левски – е во бегство!

by
2 минути читање

Полициски службеници од Единицата за насилен криминал при СВР Скопје вчера лишија од слобода четири лица поради насилство извршено врз навивачи на бугарскиот фудбалски клуб Левски на улицата Цветан Димов во скопската населба Чаир, кои самоволно се издвоиле од рутата обезбедена од полицијата и се движеле кон стадионот „Тоше Проески“ во Скопје со цел да присуствуваат на фудбалскиот натпревар Шкупи-Левски. А Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе Предлог за определување мерки на претпазливост против четворицата уапсени за кои е поведена постапка за учество во инцидентот.

„На 27 јули 2023 околу 18:30 часот на улица Цветан Димов, додека навивачите на ФК Левски се движеле со возила „хонда“ и „фолксваген пасат“ со развиорени навивачки знамиња и други навивачки реквизити, дошло до вербална расправија, по што тие излегле од возилата и настанала физичка пресметка, а еден од навивачите на ФК Левски откако се вратил во автомобилот, во движење бил повреден со остар предмет. Веднаш по настанот, од страна на полициски службеници од СВР Скопје во координација со обвинителството, беа преземени мерки и активности за утврдување на идентитетот на сторителите на кривичното дело насилство. Извршени се службени разговори со повеќе лица, а по документирање на доказите, на 28 јули лишени се од слобода А.Џ. (30), Н.С.(28), Б.Б.(32) и К.И.(28), кои се задржани во полициска станица. По извршена координација со ОЈО Скопје, денеска против овие лица е поднесена кривична пријава по брза постапка за кривично дело насилство и тие ќе бидат изнесени пред судија на претходна постапка“, информираат од МВР.

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе Предлог за определување мерки на претпазливост против четворицата уапсени за кои е поведена постапка за учество во инцидентот.

Обвинителството се сомнева дека уапсените на возраст од 28 до 32 години учествувале во физичка пресметка со навивачи на бугарскиот фудбалски клуб „Левски“ со што сториле кривично дело, насилство.

„Имајќи ги предвид сите околности на настанот, кој беше предизвикан кога бугарските навивачи со две возила се движеле во близина на трговскиот центар “Чаирчанка” и најпрвин влегле во вербална расправија со случајни минувачи и граѓани, а потоа ги запреле возилата и излегле од нив, по што вербалната расправија преминала во физичка пресметка со група граѓани кои излегле од околните објекти, јавниот обвинител за осомничените предложи неколку мерки на претпазливост: обврска да се јавуваат повремено на определено службено лице во Основниот кривичен суд Скопје, привремено одземање на патните исправи, како и забрана за посетување на определено место – спортски натпревари. Лицето за кое постои сомнение дека е директно одговорно за нанесување на тешката телесна повреда на бугарскиот државјанин е идентификувано, но се уште не е лишено од слобода и по него се трага. Обвинителството продолжува да презема дејствија за обезбедување докази со цел целосно расчистување на настанот“, информираа од Јавното обвинителство.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани