Македонија ЃП го победи Работнички на негов терен

by
1 минути читање

Македонија Ѓорче Петров добрата форма ја потврди и на Арената „Тодор Проески“ каде го совлада Работнички кој никако да заигра според очекувањата ниту со новиот тренер.

Ѓорчепетровци со голови на Воша во првото полувреме и Адем во вториот дел имаа предност и од 2-0. Работнички успеа само да намали преку Ристовски.

Шкупи со убедливи 3-0 победи на гостувањето кај Борец. Два гола даде Адетунџи, а еден Ѓорѓиевски.

Чаирскиот тим на зимската пауза оди со седум бода предност пред Академија Пандев која денеска со гол на Бихорац со минимални 1-0 го совлада Пелистер.

Шкендија со гол на Гури во 69. минута го победи Скопје со 1-0.

Синоќа Брегалница со 3-1 го совлада Тиквеш во Кавадарци.

Мечот меѓу Струга Трим Лум и Ренова е одложен за 14 декември поради снег на теренот.

Табела:

1. Шкупи 42

2. Академија Пандев 35

3. Шкендија 34

4. Брегалница 29

5. Ренова 27 (-1)

6. Македонија ЃП 27

7. Струга ТЛ 23 (-1)

8. Работнички 22

9. Скопје 20

10. Тиквеш 15

11. Борец 12

12. Пелистер 5

Фото: ФК Работнички

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани