„Ла Република“ излезе со две сценарија за мечот со Македонија, проблем се невакцинираните, но и оние со „Спутник“?

by
1 минути читање

Поради строгите и
ригорозни прописи во однос на заштитата од коронавирусот во Италија, постојат
две сценарија кои се можни да се случат, а се однесуваат на бараж пресметката
помеѓу Италија и Македонија за пласман на Светското првенство во Катар.

Италијанските
здравствени власти не ја признаваат руската вакцина „Спутник“, впрочем тоа е генерално за Европската Унија, а „Ла Република“ наведува дека дел од македонските репрезентативци се вакцинирани токму со таа
вакцина, но другиот проблем е тоа што дел воопшто не се вакцинирани.

Со тоа постојат
две можни сценарија за кои известува италијанскиот весник, првото сценарио е
мечот да се одигра на неутрален терен, а не во Палермо како што е предвидено, а
второто сценарио е оние фудбалери кои не ги исполнуваат тамошните здравствени
критериуми да немаат право на настап.

Фото-вест: ffm.mk (архива)

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани