Челси го доби дербито со Арсенал и отиде на +12 (ВИДЕО)

by
1 минути читање

Челси влезе во многу подобра форма од Арсенал во лондонското дерби и тоа се покажа на теренот.

Резултатот беше отворен уште во 13. минута кога најпрво Диего Коста биеше со глава во пречката, а потоа Алонсо дојде до одбиената топка и со глава донесе водство од 1-0.

Во 53. минута предноста на Челси беше зголемена со маестрален погодок на Азар кој направи продор од својата половина и го совлада Чех.

Голманот на Челси направи голем кикс во 85. минута, му ја додаде на Фабрегас а тој го лобуваше за убедливи 3-0.

До крајот на мечот Арсенал успеа само да го ублажи поразот на 3-1 со погодок на Жиру во судиското продолжение.

По 24 одиграни натпревари Челси има 59 бодови и е убедлив на врвот, Арсенал има 47 и ризикува да падне на петтото место доколку ова коло Ливерпул и Манчестер Сити ги добијат своите дуели.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани