Барса ќе куртули од одземање бодови или испаѓање во втора лига, делото било застарено!

by
1 минути читање

Откако синоќа
беше објавено дека Барселона на потпретседателот на судискиот комитет му
исплатила околу 1,4 милиони евра во период од 2016 до 2018 година, почнаа да
кружат гласини за можна казна, односно одземање на бодови па и исфрлање во
втора лига.

Сепак, првиот
човек на Ла Лига попладнево соопшти дека Барселона нема да добие спортска казна
поради тоа што делото е застарено.

„Невозможно е да
има спортска казна, последната исплата е во 2018, сега сме 2023, а делото застарува
за три години“
– вели Хавиер Тебас.

„Друга рабтоа е
обвинителството да побара Барса кривично да одговара за корупција помеѓе два
правни субјекти. Ќе треба да почекаме да видиме што ќе направи обвинителството“.

„Од етичка гледна
точка, вакви работи не можат да се случуваат во шпанскиот фудбал“.

Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани