Новото правило од Европското првенство УЕФА го имплементира и во клупскиот фудбал

by 24 фудбал
1 минути читање

Пред почетокот на Европското првенство УЕФА воведе ново правило според кое само капитените на репрезентациите смеат да влегуваат во конверзации со судиите.

Во спротивно доколку некој од останатите фудбалери дојде и почне да протестира за одредена одлука е санкциониран со картон. Тоа веќе е имплементирано и се користи на континенталниот собир во Германија, а имаше неколку „жртви“ кои сакаа самите да ја бараат правдата пред арбитрите.

Поради позитивните знаци од новото правило, УЕФА реши по Европското првенство истото да се имплементира и во клупскиот фудбал. Така, во новата сезона на Лигата на шампионите, Лигата на Европа и Конференциската лига право на протест до судиите ќе имаат само капитените на клубовите.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани