Историска одлука: Навивачи во Шпанија осудени на затворска казна!

by Стефан
1 минути читање

Шпанија за првпат во историјата осуди луѓе на затворска казна поради однесување на фудбалсите терени.

Станува збор за тројца навивачи на Валенсија кои го навредуваа на расна основа Винисиус Жуниор. Навивачите се осудени на затворска казнма од осум месеци со тоа што им две години им е забранет влез на фудбалските стадиони било каде во Шпанија.

Винисиус сам идентификуваше еден од сторителите, додека другите двајца се пронајдени со помош на снимките од стадионот.

Навивачите го навредуваа Винисиус така што имитираа мајмунски звуци.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани