Избрани најдобрите во Серија А: Инзаги тренер на сезоната, Влаховиќ најдобар во нападот

by Стефан
1 минути читање

Натпревари во Серија А сезонава ќе се играат уште овој викенд, а сега се избрани и најдобрите за изминатата сезона.

Тренерот на Интер кој доминантно стигна до Скудетото, Симоне Инзаги е избран за најдобар во сезоната. „Нероаѕурите“ издоминираа во првенството и на табелата имаат дури 19 бода предност во однос на второпласираниот Милан, па така изборот на Инзаги е сосема очекуван.

Болоња која беше вистински хит во сезоната и предводена од Тијаго Мота од клупата се избори за учество во Лигата на шампионите го има најдобриот млад играч (до 23 години) и тоа Џошуа Зиркзе.

Чуварот на мрежата на Монца за кого се најавува дека е пред трансфер во Јувентус Микеле Ди Грегорио е избран за голман на сезоната.

Дефанзивецот на Интер, Алесандро Бастони е избран за најдобар од одбранбените играчи, а од Интер доаѓа и најдобриот играч за врска, Хакан Чалханоглу. Признанието за најдобар напаѓач заврши во рацете на Душан Влаховиќ од Јувентус.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани