Венгер го најде „новиот Анри“

by
1 минути читање

18 годишниот
напаѓач важи за еден од најперспективните играчи во Европа и го привлече
вниманието на големите клубови откако ги собори рекордите на Тјери Анри за
најмлад дебитант и најмлад стрелец во Монако.

„Мбапе не е Тјери
Анри, но вистина е дека има слични квалитети, талент и потенцијал
– вели Арсен Венгер за медиумите од
Франција.

„Па останува да
видиме дали го има истото ниво на мотивација, желба и интелегенција како Тјери,
и следните две или три години ќе ни го покажат тоа. Но првите знаци ветуваат
многу
.

„Секако дека го
следиме, добро го познаваме
.

„Тој е
молскавичен како што беше Тјери, може да дрибла, да додава и е ефикасен. Може
да биде новиот Анри. Бележи добар прогрес
.

„Мислам дека
минатата година стави потпис на нов договор, па Монако ќе одлучи за неговата
иднина
.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани