Тухел и Баерн во стилот на Чави и Барса, ќе се разделат по крајот на сезоната

by
1 минути читање

Трите порази во
период од 8 дена сериозно го разнишаа столчето на Томас Тухел, имаше многу
шпекулации за промена на тренерот, па Баерн реши да повлече потег и да се
раздели со стратегот, но дури по крајот на сезоната.

„Во отворен и
добар разговор, дојдовме до одлука летоска да ја прекинеме соработката 
на взаемна согласност. Нашата цел е да направиме реконструкција на
тимто за сезоната 2024/25 со нов тренер. До тогаш, секоја индивидуа во клубот
ќе мора да го даде максимумот за да оствариме што е можно подобар резултат во
Бундеслигата и Лигата на шампиони“
– изјави генералниот извршен директор, Јан
Кристијан Дресен.

Томас Тухел за
одлуката рече: „Се договоривме по крајот на сезоната да ја прекинеме соработката. До
тогаш, јас и мојот тренерски персонал ќе продолжиме да правиме се што можеме за
да донесеме успех“.

Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани