Тијаго Алкантара потврди дека оди во пензија со повеќе освоени трофеи отколку години

by bojan
2 минути читање

Тијаго Алкантара попладнево соопшти дека оди во пензија, Бразилецот со шпански пасош стави крај на кариерта на 33 години и со 35 освоени трофеи.

Веста која синоќа беше најавена, сега и официјално е потврдена, Тијаго Алкантара на социјалните мрежи соопшти дека става крај на кариерата.

Фудбалерот од средниот ред, кој во последно време мака мачеше со повредите, оди во пензија на 33 години и со освоени 35 трофеи.

Бразилецот со шпански пасош може да се пофали со 4 титули во Ла Лига, 2 титули во Купот на Шпанија, 3 титули во Суперкупот на Шпанија, 7 титули во Бундеслигата, 4 титули во Купот на Германија, 3 титули во Суперкупот на Германија, 1 титула во ФА Купот, 1 титула во Лига Купот, 1 титула во Суперкупот на Англија, 2 титули во Лигата на шампиони, 2 титули во Светското клупско натпреварување, 2 титули во Суперкупот на Европа, 1 титула на Европско првенство до 17 години и 2 титули на Европско првенство до 21 година.

Обложувај се онлајн на натпреварите од ЕП на Моцарт и добиј бонус до 400 евра, регистрирај се ТУКА.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани