Софија гори, бугарските навивачи бараат фудбалски промени! (ВИДЕО)

by
2 минути читање

Денеска се играше мечот меѓу Бугарија и Унгарија кој заврши 2-2. Фудбалската федерација на Бугарија сакаше мечот да се игра без публика, а тоа дополнително го навлече гневот кај бугарските фанови кои ионака не се задоволни од фудбалските власти.

И покрај забранта, илијадници Бугари тргнаа кон стадионот „Васил Левски“, а на патот до него се случуваа големи инциденти во кои има повеќе повредени и од двете страни, протестантите и полицијата.

Навивачите фрлале со факели и тврди предмети, полицијата враќала со водени топови. Има и голема материјална штета.

Бугарските навивачи протестираат против претседателот на Фудбалската федерација на Бугарија, Борислав Михајлов, бараат негова смена.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани