Роналдо објасни зошто ја напуштил Барселона во 1997

by
2 минути читање

Напаѓачот во 1996
пристигна во Барса, веднаш импресионираше со своите потези и сезоната ја заврши
со 47 погодоци на 49 средби во сите натпреварувања.

Но неговата
авантура во Каталонија траеше кратко, Роналдо на Камп Ноу се задржа само 12
месеци, и во 1997 направи трансфер во Интер.

Во разговор со
ЕСПН, популарниот „Феномен“ сега објасни зошто заминал од Барселона.

„Искуството беше
прекрасно, но неможев да продолжам. Не заминав по моја вина
– вели Роналдо.

„Постигнав
согласност да го обновам договорот на само еден месец пред крајот на сезоната.
Но една недела подоцна, адвокатот и претседателот на Барселона си го повлекоа
зборот и рекоа дека договорот бил апсурден
.

„Ми соопштија
дека се спремни да прифатат понуда доколку некој клуб ја плати откупната
клаузула вредна 29 милиони долари
.

„Барселона, дури
и во денешно време, знае да прави матни зделки. Земете го трансферот на
Нејмар, мислам дека се уште не е јасно што точно се има случено“.

„Некој скапо ќе
плати за тоа
“.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани