Роналдо направи нешто кое не е видено од 1961 година во Серија А

by
1 минути читање

Со двата гола против Парма, Роналдо дојде до 32 голови во една календарска година во Серија А.

32 голови во една календарска година никој не постигнал од 1961 кога тоа му успеало на Омар Енрике Сивори, тој годината ја завршил со 33 голови.

32 како Роналдо има и Стефано Ниерс кој тоа го направил во 1951. 

До крајот на оваа година има уште едно коло, па Роналдо може да го израмни учинокот на Сивори и да го престигне Ниерс, но првите двајца се далеку, Феличе Пласидо Борел е прв со 41 гол, а Гунар Нордал има 36.

@2024 – Сите права задржани