Папу Гомез би можел да ги загуби златните медали освоени со Аргентина и Севиља!

by
2 минути читање

Папу Гомез бил позитивен на тербуталин, супстанца која е строго забранета од светската анти-допинг агенција бидејќи се работи за стимуланс кој се користи при отежнато дишење, лекување на астма, бронхитис и слични состојби.

Од ФИФА стигна допис до Монца дека фудбалерот е суспендиран на две години. Италијанскиот клуб го соопшти тоа и рече дека во наредниот период ќе ги донесе следните чекори.

Веројатно ќе го раскинат договорот со Папу Гомез.

Ако доследно се почитуваат правилата, аргентинскиот фудбалер ќе треба да ги врати златните медали од Светското првенство и Лига Европа, бидејќи позитивен на допинг бил пред да почне мундијалот.

Аргентина и Севиља немаат ризик од губење на пехарите затоа што за да им се одземе освоеното треба да бидат позитивни на допинг повеќе од двајца фудбалери во тимот.

Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.

@2024 – Сите права задржани