Официјално: Арсенал го купи Деклан Рајс за рекордна сума

by
1 минути читање

Арсенал соопшти дека го комплетира трансферот на Деклан Рајс од Вест Хем за рекордни 105 милиони фунти. 

Тој е најскап трансфер меѓу два англиски клуба, а најскап во Премиерлигата и понатаму Енцо Фернандез кој Челси го купи од Бенфика за 106,8 милиони фунти.

Рајс стави потпис на петгодишен договор со Арсенал со трајност до 2028 година со опција за уште една дополнителна сезона.

Тој ќе го носи дресот со број 41.

Со овој трансфер Арсенал веќе потроши 208 милиони фунти во овој преоден рок, откако претходно ги купи Каи Хаверц за 65 милиони фунти од Челси и Џуриен Тимбер од Ајакс за 38 милиони фунти.

Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.


Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани