Мартинез го објасни контроверзното славје со „Златната ракавица“ и за кого бил наменет гестот

by
1 минути читање

Аргентина синоќи
ја совлада Франција во финалето на мундијалот во Катар, „гаучосите“ по 36
години се Светски шампиони.

Покрај Лео Меси,
еден од најзаслужните за големиот успех е голманот Емилијано „Дибу“ Мартинез.

Тој имаше
фантастична реакција во 124. минута од натпреварот и го спречи Коло Муани да
донесе радост за „триколорите“. Потоа во пенал серијата, го одбрани ударот на Коман
и го навести славјето на Аргентина.

Па сосема заслужено,
Емилијано Мартинез беше прогласен за најдобар голман на турнирот и ја доби
„Златната ракавица“, но тој изненади со контроверзно славје и трофејот го стави
на вулгарно место.

Потоа се правдаше
дека гестот бил одговор на провокациите кои ги добил: „Го направив тоа бидејќи
Французите ме исвиркуваа. Надмено однесување кај мене не поминува“.

Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани