Марк Клатенбург му се извинл на Хал за голот со рака на Санчез

by
2 минути читање

„Топчиите“
денеска стигнаа до контровернза победа од 2-0 над Хал откако домаќините дојдоа
во водство со гол со  рака на Алексис Санчез.

Марк Клатенбург
по кратко советување со својот асистент покажа кон центарот и покрај протестите
од гостинските играчи.

Дефанзивецот на
„Тигрите“, Енди Робертсон сега открива дека Марк Клатенбург ја признал грешката
на стартот од вториот дел и му се извинил на Хал.

„Да, Санчез
играше со рака
– вели Робертсон.

„Кога излеговме
на теренот по паузата, судијата ни се извини и ни кажа дека имало играње со
рака, па очигледно на полувремето ги прегледал снимките и видел дека погрешил
.

„Ни кажа дека не
бил 100% сигурен. Нашиот аргумент е дека не требал да го признае голот доколку
не бил сигурен, но пак другата страна е со аргумент дека не требал да го поништи
доколку не е сигурен
.

„Тоа е
објаснувањето кое ни го даде. Очигледно мал број на судии признаваат дека
згрешиле, тоа е позитивна работа, но резултатски не ни значи многу
.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани