Макрон: Помогнав Мбапе да остане во ПСЖ

by
1 минути читање

Дилемата на Мбапе беше дали да се пресели во Реал Мадрид или да остане во ПСЖ. На крајот реши да стави потпис на нов тригодишен договор со францускиот клуб.

Макрон кој иако е фан на Марсеј, помогнал Мбапе да остане во ПСЖ. Вели дека тоа било од патриотски причини, фудбалерот да се задржи во Франција, наместо да замине во Шпанија.

„Да, точно е тоа, имав разговор со Килијан Мбапе пред да ја донесе одлуката за неговата иднина“, вели Макрон.

„Го советував на потполно информативен начин да остане во Франција. Верувам дека моја одговорност како претседател е да застанам во одбрана на земјата кога тоа е побарано од мене на неформален и пријателски начин“.

„Никогаш не сум интервенирал за било каков трансфер. Само како и секој граѓанин, кога спортот е во прашање сакам да гледам добар натпревар и да навивам за тимот, во мојот случај тоа е Марсеј“.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани