Голема трагедија во Ангола: 17 мртви во стампедо на фудбалски натпревар

by
1 минути читање

Стотици фанови се обиделе да ги скршат влезните врати од стадионот и да влезат да го гледаат натпреварот помеѓу два локални тима.

Портите на стадионот попуштиле, се створило стампедо кое завршило со трагичен крај. 

„Додека играчите биле на теренот, надвор фановите се обидувале да влезат на стадионот, од големиот притисок вратите попуштиле, се створило стампедо, некои луѓе паднале, биле прегазени од другите, има мртви и повредени“ – стои во соопштението на клубот Рекреативо де Либоло.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани