Еве колку заработија премиерлигашите оваа сезона (ФОТО)

by
1 минути читање

Сезоната во
Премиерлигата заврши, Челси е новиот шампион, а Хал, Мидлзбро и Сандерленд се селат
во понизок ранг.

Па медиумите веќе почнаа да прават калкулации за тоа кој колку заработил оваа
сезона.

Богатиот договор
за ТВ права придонесе клубовите од најсилното првенство на Англија да имаат
големи приходи, последно пласираниот Сандерленд ќе инкасира речиси 100 милиони
футни.

Секој тим ќе
добие еднаков дел кој изнезува 84 милиони фунти.

Потоа 940.000
фунти за секој  натпревар што им се
пренесувал на ТВ, односно минимум 13,6
милиони фунти.

И на крај следува
парична награда за позицијата на табелата, Сандерленд како последен ќе добие 1,9 милиони
фунти, а Челси како прв 38 милиони.


Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани