Човечкиот живот не е многу вреден за Катарците

by
2 минути читање

Извршниот директор на Светското првенство, Насер Ал Катер ја потврди информацијата на „Ројтерс“ за смртта на работникот без притоа да навлезе во детали, само рече дека смртта е природен дел од животот.

„Смртта е природен дел од животот, без разлика дали ќе се случи на работа или додека спиете дома. Ние сме на средина од Светско првенство. Имаме успешно Светско првенство. И ова е нешто за кое вие сакате да зборуваме сега?“, Насер Ал Катер им се објави луто на новинарите затекнат од незгодното прашање.

Катарската влада најави дека доколку истрагата покаже дека безбедносните протоколи не биле запазени, компанијата ќе биде казнета.

Пред почетокот на Светското првенство, Катар беше обвинуван дека илијадници работници умреле за време на изградбата на стадионите и целосната инфраструктура за одржување на Мундијалот.

Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани