Барселона остана без планирани 10 милиони, мораше беспари да го продаде Дест на ПСВ

by bojan
2 минути читање
Дест

„Каталонците“ го продадоа Сержино Дест на ПСВ, но наместо планираните 10 милиони евра, ќе добијат само процент од следната зделка.

Барселона долго време се надеваше дека ПСВ ќе ја искористи опцијата вредна 10 милиони евра во целост да го купи Сержино Дест, но сето ова падна во вода кога десниот бек заработи тешка повреда на коленото, поради која ќе се врати на терените дури во 2025 година.

Па само за да ја тргне неговата плата од сметките, клубот од Камп Ноу беспари го продаде репрезентативецот од САД.

Како што брифираат „каталонците“, договорот предвидува само процент од следниот трансфер.

Сержино Дест пристигна во Барселона од редовите на Ајакс во зделка вредна околу 21 милион евра, плус додатни 5 милиони евра во бонуси, но десниот бек никогаш посериозно не се наметна во стартниот состав.

Обложувај се онлајн на натпреварите од ЕП на Моцарт и добиј бонус до 400 евра, регистрирај се ТУКА.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани