Баер Леверкузен испиша историја, ја заврши сезоната во Бундеслигата без пораз! (ВИДЕО)

by bojan
1 минути читање
Баер Леверкузен

Баер Леверкузен стана првиот клуб кој останал непоразен цела сезона во Бундеслигата, момците на Чаби Алонсо денеска го совладаа Аугсбург со 2-1.

„Фармацевтите“ не само што за прв пат станаа шампиони на Германија, стигнаа до подвиг што не го направил ниту моќниот Баерн Минхен.

Момците на Чаби Алонсо денеска го совладаа Аугсбург со 2-1 и станаа првиот клуб кој ја освоил Бундеслигата и останал непоразен цела сезона.

Баер Леверкузен има моќни бројки од 28 победи и 6 нерешени натпревари, 89 дадени погодоци и 24 примени.

Во сите натпреварувања имаат серија од 51 натпревар без пораз, а им остануваат уште два меча за неверојатен успех, односно освојување на тројна круна без притоа да изгубат натпревар.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани