Јирген Клоп добива понуда да стане селектор?

by Стефан
1 минути читање

Челниците на фудбалскиот сојуз на САД официјално објавија дека 50-годишниот Грег Берхалтер повеќе не е селектор на репрезентацијата, а уште веднаш се појавија информации кој би можел да го наследи.

САД имаше големи очекувања од настапот на Копа Америка, турнир на кој беа домаќини, но место успех доживеаа разочарување и елиминација во групната фаза. САД играше во група со Мексико, Канада и Панама.

Во медиумите како можен наследник на Клоп се појави името на Јирген Клоп. Германскиот стратег по завршувањето на актуелната сезона го напушти Ливерпул со кој освои се што можепе да се освои.

По заминувањето од „Енфилд“ најави дека му е потребен одмор, но „Индепендент“ тврди дека селекторската работа и животот во САД би можеле да го натераат да го смени мислењето.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани