Украинец од Жирона ќе биде „златна копачка“ на Шпанија

by 24 фудбал
1 минути читање

Напаѓачот на Жирона, Артем Довбик ќе ја заврши сезоната во Ла Лига како најдобар стрелец.

Украинскиот голгетер на своето конто има 24 погодоци, а по крајот на мечот меѓу Осасуна и Виљареал, единствената вистинска закан веќе ја нема. Александер Сорлот беше во трка со Довбик за „златната копачка“ во Шпанија, меѓутоа се повреди против Осасуна и остана без шанса да го престигне, па запре на 23 гола (му даде четири на Реал во минатото коло).

  • Листата на пет најдобри стрелци во Ла Лига:
  1. Артем Довбик (Жирона) – 24 гола
  2. Александер Сорлот (Виљареал) – 23 гола
  3. Џуд Белингам (Реал Мадрид) – 19 гола
  4. Роберд Левандовски (Барселона) – 18 гола
  5. Анте Будимир (Осасуна) – 17 гола

Иако својот натпревар од последното коло треба да го одиграат фудбалерите на Барселона, треба да се случи чудо за да има промени на врвот на листата стрелци.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани