Суперкомпјутерот пресмета кој е најголем фаворит за освојување на Европското првенство

by Стефан
1 минути читање

Како што е случај и со првенствата посебно во Премиер лигата каде што често се појавуваат такви пресметки пред и во текот на сезоната направена е пресметка на Суперкомпјтер за шампионот во на Европското првенство ова лето.

Според таа пресметка Англија е прв фаворите за трофејот со 19.9% шанси, 31.1% се шансите за пласман во финале и 48.2% за полуфинале, а 70% да стигнат до четвртфиналето.

Втор фаворит е Франција со веројатност да го освои турнирот од 19.1%. Процентот за пласман во финалето на Французите е 30.4%.

Германија иако на последните големи натпреварувања не играше добро тука на првенството на кое е домаќин котира како трет фаворит со 12.4% за победа. На листата подоле следат: Шпанија со 9.6%, Португалија 9.2%, Холандија 5.1%… Актуелниот шампион Италија е седми фаворит со точно 5.0 шанси.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани