Судијата свирна крај, а тоа значеше старт на славјето: Река од луѓе на терен поради кам-бекот во елитата (ВИДЕО)

by Иван
1 минути читање

Фудбалерите на Ипсвич Таун по пауза од 22 години се враќаат во англиската Премиер лига. Средбата од 46. коло на „Портман Роуд“ заврши со домашно славје над Хадерсфилд со 2-0 (1-0).

Последниот судиски свиреж значеше дека и официјално Ипсвич догодина ќе игра во елитата, а тоа предизвика вистински хаос. Огромен број навивачи веднаш втрчаа на тревникот и заедно со своите херои лудо ја прославија победата.

Ова е огромен успех за Ипсвич, особено ако се согледа фактот дека минатата сезона играше во Третата англиска лига (Лига 1).

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани