Скандал во Франција: Навивачи предизвикаа големи нереди, судијата означи крај во 89. минута (ВИДЕО)

by Стефан
1 минути читање

Натпреварот од 36. коло во француската Лига 2 помеѓу Троа и Валенсиен не го дочека својот крај и беше прекинат во 89. минута поради нереди кои ги приредија домашните навивачи.

Имено, Троа се наоѓа во грчевита борба за опстанок во која не зависи само од себе, па поради тоа сите очекуваа победа против ривалот кој веќе е виден во ранг подоле. Сепак, работите на теренот не одеа во посакуван правец за домашниот тим.

Симон Елисор донесе водство за Троа, тим кој е во сопственост на групацијата која го поседува и Манчестер Сити. Во продолжение, сепак Ник Фенема успеа да донесе израмнување за Валенсиен. Нерешеиот резултат на Троа и остави само теоретски шанси за опстанок.

Троа на табелата во овој момент е на 17. место со 37 бодови, додека Валенсиен е последен со 23. Двата тима се на чекор од испаѓање во третата лига.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани