Пепе стана најстариот фудбалер кој настапил на Европско првенство

by riste
0 минути читање

Легендарниот дефанзивец Пепе го почна натпреварот на Португалија против Чешка, а со тоа сруши и рекорд.

Пепе со 41 година и 113 денови стана најстариот фудбалер кој настапил на Европско првенство.

Досега рекордот го држеше унгарскиот голман Габор Кирали кој на ЕП 2016 настапи со 40 години и 86 денови.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани