Официјално: Серџо Консеисао повеќе не е тренер на Порто

by 24 фудбал
1 минути читање

Екипата на Порто ќе бара нов тренер за следната сезона, откако по седум години се раздели со Серџо Консеисао.

Тренерот од Португалија не е во најдобри односи со новиот претседател на клубот Андре Виљаш Боаш и делуваше дека разделбата е неминовна. Консеисао со Порто освои вкупно 11 трофеи низ годините, трипати беше првак на Португалија и имаше запазени резултати во Лигата на шампионите.

Се очекува Консеисао кариерата да ја продолжи на клупата на Олимпик Марсеј, клуб со кој е во преговори во изминатиот период. Тој се споменуваше и како потенцијален наследник на Пиоли во Милан, но „росонерите“ се решија за друга опција во Фонсека.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани