Мајсторот за бесплатни трансфери стана претседател на Интер

by 24 фудбал
1 минути читање

Фудбалскиот првак на Италија, екипата на Интер доби нова сопственичка структура откако кинескиот газда Стивен Жанг не успеа да го врати долгот и го загуби клубот.

Нов сопственик на Интер стана американскиот инвестициски фонд „Оуктри“, кој ја презеде раководната улога на клубот. Изненадувачка информација за многумина, па и за самиот Џузепе Марота беше фактот дека Американците го назначија за нов претседател.

Марота досега ја извршуваше функцијата спортски директор и тоа со огромен успех. Тој е познат како мајстор за бесплатни трансфери, а за тоа најдобро зборува неговото портфолио. Во Интер оперативецот пристигна во 2018 година по долги години во Јувентус, па сега за добрата работа доби унапредување од новите газди.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани