Леверкузен денеска израмни рекорд стар 60 години

by Стефан
1 минути читање

Баер Леверкузен зад себе има неверојатна сезона во која успеаа да ја прекине 11-годишната доминација на Баерн Минхен освојувајќи ја титулата во Бундеслигата, а денеска успеаа да израмант и рекорд стар 60 години.

Имено, избраниците на Чаби Алонсо кој наметна свој препознатлив стил на игра во Леверкузен се без пораз веќе 48 натпревари и така успеаа да го израманат рекордот на Бенфика која на волку натпревари не беше поразена волку натпревари во периодот помеѓу 1963 и 1965 година.

Ќе потсетиме, Леверкузен е блиску и до пласман во финалето во Лигата на Европа бидејќи во првиот полуфинален натпревар успеаа да го совладаат Милан.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани