Кејн во одбрана на Саутгејт: Ние играме, а не селекторот – имаме должност кон него!

by 24 фудбал
1 минути читање

Фудбалерите на Англија се под огромен притисок во пресрет на натпреварот против Швајцарија во четвртфиналето на Европското првенство.

Селекторот Герет Саутгејт ќе го води националниот тим на јубилејниот стоти натпревар, а неуспех може да биде кобен за него. Токму на таа тема зборуваше капитенот Хари Кејн кој најави голема борба за полуфинале.

„Знам дека селекторот некогаш е критикуван и минува најтешко од сите. Сепак, ние сме на теренот, а не тој. Од нас зависи дали ќе се направиме разлика во виталните моменти. Саутгејт ни даде навистина многу, тој е еден од најуспешните селектори во историјата на Англија. Мора да излеземе на терен и да му се оддолжиме. Неверојатно достигнување се стоте натпревари на клупата. Знам дека сè што сака е победа, па ќе се обидеме да му ја исполниме желбата“, изјави Кејн.

Јавноста во Англија со сериозни и основани критики го напаѓа Саутгејт, па неговите фудбалери треба да покажат повеќе на теренот.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани