Дел Пјеро: Модриќ е феномен!

by Стефан
1 минути читање

Италијанската фудбалска легенда Алесандро Дел Пјеро овие денови е во Хрватска на популарниот „Sunset Sport Media Festival“, во оваа ситуација разговараше и со новинарите на хрватски „Индекс“.

Дел Пјеро помеѓу другото истакна и големи пофалби за хрватскиот ветеран Лука Модриќ.

„И јас играв до 39 години, но во поинаква лига (Сиднеј). Се е во главата, во тоа како се чувствуваше и колку си спремен да жртвуваш и дали твоето тело е во оптимална состојба. Лука ми е драг пријател и страшно ми е драго што повторно има прилика да покаже што знае.

Што можете да кажете, а што веќе не е кажано? Мене воопшто не ми изгледа постаро отколку пред две години. Неговите години не се гледаат во неговата игра. Тој е волшебник на теренот и во Европското првенство може да му биде последен репрезентативен танц“, изјави Дел Пјеро.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани