Данска со сериозен состав сонува нов добар пласман на ЕП

by 24 фудбал
1 минути читање

Фудбалската репрезентација на Данска се подготвува за настап на Европското првенство. На минатиот континентален собир оваа скандинавска земја беше полуфиналист, а сега сонува повторување на успехот.

Селекторот на Данците, Каспер Хјумланд и за овој турнир ќе има квалитетен ростер на располагање. Можеби дури тимот на Данска сега е и посилен од претходниот европски шампионат.

Списокот на Данска за ЕП:

Голмани: Каспер Шмајхел, Мадс Хермансен, Фредерик Ронов

Одбрана: Андреас Кристенсен, Симон Кјаер, Јоаким Андерсен, Јаник Вестергор, Виктор Нелсон, Александер Бах, Јоаким Меле, Расмус Нисен Кристенсен, Виктор Кристиансен

Среден ред: Кристијан Ериксен, Томас Дилејни, Мортен Хјулманд, Пјер-Емил Хојбјерг, Кристијан Норгор, Матијас Јенсен, Микел Дамсгор

Напад: Јакоб Брун Ларсен, Андреас Сков Олсен, Андерс Дрејер, Каспер Долберг, Расмус Хојлунд, Јонас Винд, Јусуф Поулсен

На Европското првенство репрезентацијата на Данска ќе се натпреварува во групата Ц со Англија, Словенија и Србија.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани