Грузиски милијардер ги почасти фудбалерите со 10 милиони евра!

by riste
1 минути читање

Фудбалерите на Грузија направија историски успех откако во својот прв настап на Европските првенства ја поминаа групната фаза откако ја совладаа Португалија со 2-0.

Победата го погоди и милијардерот Иванишвили па реши да го одврзе ќесето. Тој објави дека ќе додели 10 милиони евра, награда која фудбалерите ќе си ја поделат меѓусебно.

Дополнително тој соопшти дека доколку ја победат Шпанија и се пласираат во четвртфиналето, ќе им даде уште толку на фудбалерите.

Иванишвили е политичар, бизнисмен и олигарх. Тој една година беше и премиер на Грузија. Неговото богатство се проценува на речиси 5 милијарди долари.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани