Газдата на Олимпијакос со богата премија ќе ги награди фудбалерите за историскиот успех

by Стефан
1 минути читање

Фудбалерите на Олимпијакос на фантастичен начин ја завршија сезоната со освојување на Конференциската лига и така станаа првиот грчки тим кој освоил европски трофеј.

Во големото финале екипата од Пиреја ја совлада Фиорентина и тоа по продолженија. Единствениот гол на натпреварот го постигна Ел Каби во 116. минута.

Грчките медиуми пренесуваат дека сопственикот на Олимпијакос, Вангелис Маринакис својата екипа одлучил да ја награди со премија од пет милиони евра, сума која ќе бидеп оделена помеѓу фудбалерите и стручниот штаб.

На прославата на улиците низ Атина според грчките медиумите излегле над 100.000 луѓе, па така и сцените беа навистина спектакуларни.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани