Аталанта го победи Торино и го згасна италијанскиот сон за шест екипи во ЛШ (ВИДЕО)

by Стефан
1 минути читање

Eкипата на Аталанта славеше победа од 3:0 во последното коло од италијанската Серија А против Торино и така го згасна сонот за шест екипи на Серија А во Лигата на шампионите.

За Серија А да имаше шест претставника во елитното европско натпреварување потребно беше Аталанта да не заврши над петтата позиција, а со денешната победа тие ја прескокнаа Болоња која повеќе нема натпревари.

Победата на домаќините беше најавена уште во првото полувреме во кое Скамака и Лукман погодуваа за 2:0. Конечните 3:0 ги постави Пашалиќ на 20-тина минути до крајот.

Аталанта до крајот треба да го одигра и заостанатиот натпревар со Фиорентина во кој ако победи ќе заврши на третото место и пред Јувентус. За Рома од денес е јасно дека следната сезона ќе игра во Лигата на Европа.

Во вториот натпревар кој се играше вечер Наполи и Лече ремизираа 0:0.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани