„Албанија е новата Хрватска на Балканот“

by Стефан
1 минути читање

Ждребот за Европското првенство сакаше „групата на смртта“ во Германија да ја сочинуваат Шпанија, Хрватска, Италија и Албанија.

Иако за многумина, Албанија е аутсајдер во овој круг навивачите на репрезентацијата која ја води бразилскиот стратег Силвињо се убедени дека нивната селекција ќе ја помине групната фаза и ќе биде изненадување.

Ова го отврди и албанскиот новинар Клаудио Ндреца, спортски новинар и уредник на „Спорт Експрес“, еден од поголемите спортски портали во оваа земја. Исто така Ндреца води своја емисија на Јутјуб посветена на албанската репрезентација.

„Албанија на Европско првенство. Тоа не е нешто што често се случувало во нашата историја, но ако малку пдообро погледнете – се пласиравме двапати на Европското првенство првенство во последните осум години. Тоа не е лошо, зарем не? Тоа покажува каков напредок има Албанија.

Интересно е што тие се гледаат како „новата Хрватска на Балканот“. За Хрватска сметаат дека е „стара“ репрезентација и дека „златното време“ и е поминато.

„Кога во прашање е Хрватска, тука зборуваат дека нејзиното време е поминато, можеме да ја победиме. Многумина наши навивачи веруваат дека „Албанија е новата Хрватска на Балканот“. Хрватска има искусни играчи во средниот ред. Во Албанија сепак е створен впечаток дека и така се подобри од Италија, Шпанија е силна.

Ако мене ме прашувате, Албанија може до четвртфинале на Европското првенство“, порачува Ндреца.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани