Вертонген трагичар, Франција без да даде гол од отворена игра се пласираше во четвртфинале (ВИДЕО)

by bojan
2 минути читање
Коло Муани

Франција се пласираше во четвртфинале на Европското првенство откако попладнево ја совлада Белгија со 1-0, искусниот Јан Вертонген е трагичар, си ја затресе сопствената мрежа.

Попладнево, во Дизелдорф, Франција со 1-0 ја совлада Белгија со автоголот на Вертонген.

Избраниците на Дешам беа подобар противник, креираа доста шанси за гол, но потфрлија во завршницата од акциите.

И кога се чинеше дека натпреварот ќе оди во продолженија, еден удар на Коло Муани се одби од коленото на Јан Вертонген и заврши во мрежата за водсто од 1-0 во 85. минута од мечот.

Белгија и онака прикажа премалку, па до крајот на натпреварот не успеа да стори нешто повеќе за да избегне елиминација.

Интересно, „триколорите“ обезбедија пласман помеѓу осумте најдобри на стариот континент и покрај тоа што немаат постигнато гол од игра.

Против Австрија, автогол си постигна Вебер, а против Полска, голот на Мбапе беше од пенал.

Обложувај се онлајн на натпреварите од ЕП на Моцарт и добиј бонус до 400 евра, регистрирај се ТУКА.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани