Официјално: Челси има нов сопственик, заврши ерата на Абрамович

by
1 минути читање

Во соопштението се вели дека клубот е продаден за 2,5 милијарди фунти, сумата ќе биде депонирана во Британска банка, а сите пари ќе бидат донација во хуманитарни цели за жртвите од Украина како што и кажа Роман Абрамовиќ.

Клубот соопштува и дека новите сопственици се обврзале да инвестираат дополнителни 1,75 милијарди фунти во клубот. Покрај во првиот тум, тука спаѓаат инвестиции во и Стемфорд Бриџ, академијата, женскиот тим…

Челси очекува сите формалности за комплетирање на зделката да бидат завршени при крајот на овој месец.

Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.


Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани