Бен Арфа ги дочека своите пет минути против Емери: Нервозен е како и секогаш, го погледнав, ме насмеа…

by
2 минути читање

Некогаш големата
надеж на европскиот фудбал, 32 годишниот офанзивец од редовите на Рен, Хатем
Бен Арфа синоќа одигра неверојатен меч против Арсенал во кој неговата екипа
славеше со 3-1 на домашен терен во првата пресметка од осминафиналето од Лига
Европа.

Бен Арфа се
ослободи од тоа што го доживеа во ПСЖ под водство на Емери, а веројатно
мотивацијата кај него на синоќешната пресметка беше огромна, па едноставно беше
незапирлив во редовите на домаќините.

Мојата
мотивација беше да одиграм одличен меч, да победам и да се доведеме целата
екипа во добра позиција за да ја поминеме оваа фаза. Тоа ми беше главното во
мојата глава. Но, го гледам истиот Емери, нервозен како и секогаш, го погледнав
неколку пати, а тоа ме насмеа, тој не се променил…
“ рече Бен Арфа по мечот во
Франција.

Иако не постигна
ниту еден гол, ниту пак реализираше асистенција, Бен Арфа беше најголемата
опасност кон Арсенал синоќа, за што потврдува и статистиката од мечот…

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани